Sezon zimowy, chodź łagodny trwał w tym roku nieco dłużej, a kapryśna pogoda dała o sobie znać w jedne i drugie święta. Trudno, widać taki już mamy klimat, na szczęście przed nami wiosna. W porozumieniu z władzami gminy Łask, pozimowe sprzątanie przebiegło w tym roku szybko i sprawnie. Cieszę się, że jest czyściej i chciałem podziękować wszystkim zaangażowanym w porządki. Po uprzątnięciu śmieci, liści i błota, po oczyszczeniu chodników i trawników czas na remont nawierzchni dróg i chodników uszkodzonych w trakcie zimy.

 

                Powiatowy  Zarząd  Dróg  odpowiada  za utrzymanie ok. 230 km dróg, z czego naprawy po sezonie zimowym wymaga większość odcinków. PZD zatrudnia własny zespół pracowników drogowych, który dba o bieżący stan dróg powiatowych i dokonuje  doraźnych  napraw. W tym roku po raz pierwszy Zarząd Powiatu zdecydował się na zatrudnienie dodatkowej zewnętrznej firmy, aby przyśpieszyć naprawy pozimowe na kluczowych drogach w powiecie. Działania te nie byłyby możliwe gdyby nie środki zaoszczędzone w wyniku korzystnego przetargu na dostarczanie masy bitumicznej na remontowane drogi. Jednym z warunków umowy jest dwuletnia gwarancja na wykonaną pracę. Wierzę, że dzięki zaangażowaniu firmy zewnętrznej w kolejnych latach uda się zaoszczędzić jeszcze więcej środków. Kolejną zmianą w planach remontów dróg jest wprowadzenie  nowego  harmonogramu prac, tak aby prowadzone były naprzemiennie we wszystkich gminach.  Harmonogram  zostanie  wkrótce  udostępniony na stronach PZD. 

 

                 Niezależnie  od  sezonowych napraw Zarząd Powiatu przygotowuje plan remontów do zaopiniowania przez Komisję Transportu, Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska  na  najbardziej  zniszczonych drogach. Remont arterii, zakładający poszerzenie jezdni, wymianę nawierzchni i położenie chodnika na kilometrze  drogi  kosztuje  około miliona  złotych  i należy  do najdroższych  zadań  budżetowych  realizowanych  przez władze powiatu. Dlatego tak ważne jest pozyskiwanie na ten cel zewnętrznych środków, np. z Narodowego  Programu  Przebudowy  Dróg Lokalnych (schetynówek), w ramach którego wykonano remont ulicy Batorego w Łasku.

 

                 Tak  jak  przy  sezonowych  remontach, w przypadku  dużych  inwestycji  drogowych Zarząd  Powiatu  przygotowuje  harmonogram planowanych prac. Zależy nam na tym, aby mieszkańcy  powiatu  znali  plany  drogowe na najbliższe 4 lata. Pierwszą inwestycją jest ostatni  odcinek  ul.  Batorego  w Łasku  między ul. Warszawską a Alejami Niepodległości i dokończenie ciągu pieszo-rowerowego wraz z oświetleniem w kierunku Przylesia. Inwestycja, której koszt szacowany jest na ok. 2 mln zł, realizowana jest w połowie ze środków powiatowych i w połowie ze środków NPPDL.

 

                 Kolejne inwestycje, które planujemy wykonać ze względu na bardzo duże uszkodzenia  nawierzchni  dotyczą  następujących  dróg powiatowych: Zborów - Ochle, Buczek - Sędziejowice, Wodzierady - Apolonia, Kozuby - Żagliny, Okup - Bałucz, Wilkowyja - Gucin. Napraw wymagają jeszcze odcinki dróg powiatowych, które planujemy zrealizować w miarę zaoszczędzonych środków. Dotyczy to dróg: Podule - Kalinowa, Józefów - Patoki, Borszewice - Borszewice Kościelne, ulica Ogrodowa w Kolumnie, Przyrownica - Kwiatkowice. Szczegółowy  plan  zostanie  wkrótce  umieszczony  na  stronie  powiatu.  Planujemy  także w jak najkrótszym czasie rozwiązać problem odprowadzenia wód opadowych z ulicy Sportowej w Kolumnie i ulicy Kilińskiego w Łasku.

 

                 Wszystkie dobre działania zaczynają się od dobrego planu, wszystkim w Zarządzie Powiatu zależy właśnie na tworzeniu takich planów. Uważam, że oprócz planów i działań do których one prowadzą, ważne jest informowanie o nich mieszkańców. Lepiej wiedzieć, że droga, którą dojeżdżamy do pracy będzie naprawiona za trzy lata niż każdego roku stresować się brakiem pewności.

 

                
Marek Krawczyk
Wicestarosta Łaski

 

 


Artykuł ukazał się w kwietniowej Panoramie Łaskiej